סיכויי כניסה להריון

תמונה למאמר - סיכויי כניסה להריון

זוגות רבים מתאכזבים מכך שהם לא נכנסים להריון בניסיון הראשון או השני. בעקבות זאת, יש הנוטים לחשוב שיש להם בעיית פוריות מיד עם הכישלון הראשון ובדיקת הריון שלילית. אבל האמת היא שזוגות רבים פשוט לא מודעים למס' עובדות:

1.סיכויי הכניסה להריון בנסיונות הראשונים הם הרבה פחות גבוהים ממה שרבים נוטים לחשוב.

2.לא כל הזוגות באמת מנסים כמו שצריך להכנס להריון ואז בעצם הניסיונות הראשונים לא נספרים ככשלונות אלא לנסיונות ש"לא נחשבים".

3.יש הרגלים באורח החיים העלולים להוריד את הסיכוי להכנס להריון.

במאמר שלנו נתייחס לסטטיסטיקה שאולי תרגיע אתכם ונתייחס לאלמנטים באורח החיים העלולים להוריד את הסיכוי להכנס להריון (שאת חלקם אף ניתן לשנות).

קצת סטטיסטיקה על סיכויי כניסה להריון

זוגות הנמצאים בגיל הפוריות ואינם סובלים מבעיות פוריות או בעיות רפואיות כלשהן, הם בעלי סיכויי כניסה להריון כדלקמן:

20% מהזוגות ייכנסו להריון תוך חודש אחד
40% מהזוגות ייכנסו להריון תוך 3 חודשים
70% הזוגות ייכנסו להריון תוך חצי שנה
85%- 90% מהזוגות ייכנסו להריון תוך שנה
95% מהזוגות ייכנסו להריון תוך שנתיים

זוהי רק סטטיסטיקה משוערת וכללית, ואי אפשר לומר בוודאות מהם הסיכויים המדויקים לכניסה להריון של כל זוג וזוג. עם זאת, ישנם גורמים רבים אשר יכולים להשפיע לרעה (וגם לטובה, במידה ותשנו אותם) על הסיכוי שלכם להכנס להריון.

מאפיינים באורח החיים ובמצבכם היכולים להרע את סיכויי הכניסה להריון

♦ מתח ולחץ בעבודה ובכלל

אורח חיים לחוץ ותובעני בעבודה יכול להוביל למתח ואלו עלולים להביא לירידה בסיכוי להכנס להריון.
ע"פ מחקרים לחץ ומתח אינם בריאים להריון ולעובר, ולכן גוף שנמצא בלחץ או במתח יתקשה להכנס להריון פשוט כתוצאה ממנגנון ההגנה הטבעי הביולוגי. פעמים רבות הלחץ והמתח נובעים גם מהרצון להכנס להריון ומנסיון כושל אחד או שניים ואז עלולים להישאב למעגל קסמים שכזה. השתדלו להירגע ולא לחשוב על הכניסה להריון כעל משימה שחובה להצליח בה. מומלץ שתגיעו לעניין עם גישה רגועה וחיובית ולא גישה משימתית וטכנית.

♦ הרגלי אכילה לא טובים, תת משקל או עודף משקל

במידה ואתם סובלים ממשקל עודף, תת משקל או תזונה לקויה זה יכול בהחלט לחבל במאמציכם להכנס להריון.
התייעצו עם רופא ודיאטנית ונסו לפעול להורדת/העלאת המשקל.

♦ עישון

במידה ואחד או שני בני הזוג מעשנים הדבר יכול להוביל סטטיסטית לסיכוי גבוה יותר להפלה טבעית של ההריון וגם לקשיים בכניסה להריון.

♦ הגיל

ידוע כי נשים מעל גיל 35 יתקשו יותר להכנס להריון. בנוסף, כבר מעל גיל 30 חוקרים מאמינים שיש ירידה ברמת הפוריות של האישה ולאחרונה גם מתייחסים לגיל הגבר כפקטור משמעותי שעלול להשפיע לרעה על סיכויי הכניסה להריון.

♦ קושי בחישוב הביוץ עקב מחזור לא סדיר

לנשים שמחזורן החודשי אינו סדיר יהיה קשה יותר מאחרות לחשב את מועד הביוץ שלהן. יום הביוץ (היום בו משתחררת ביצית מן הזקיק שבשחלה) לרוב מתרחש כ – 14 יום לאחר יום הדימום הראשון של המחזור האחרון.
במידה והמחזור שלך לא סדיר – קחי שניים או שלושה מחזורים חודשיים שלך, חשבי את הימים המפרידים בין כל מחזור ומחזור (ההפרש בין היום הראשון בו הופיע דמם במחזור לבין היום הראשון של הופעת הדמם במחזור הבא) ועשי ביניהם ממוצע. מהמספר שקיבלת הפחיתי 14 יום וזה מס' הימים שאת צריכה לספור אחרי יום הדימום הראשון של המחזור שתקבלי, בכדי לדעת שנכנסת לימי הביוץ. לצורך עזרה בחישוב, את מוזמנת לעשות שימוש במחשבון הביוץ באתרינו.

בנוסף הנה מאמר מעניין על כמה עולה בבדיקת הריון.