בדיקת הריון ביתית – מתי ניתן לבצע?

אז מתי עושים בדיקת הריון ביתית ?

 

חושבת שאת בהריון?  במצב כזה, רובנו לא ימהרו ללכת לרופא הנשים אלא יעדיפו קודם לעשות בדיקת הריון בבית.
אז אחרי שקנית בדיקת הריון ביתית, עולה השאלה של מתי…

ממתי בדיקת הריון יעילה?  אחרי כמה זמן אפשר לעשות בדיקת הריון ביתית?
האם ניתן לעשות בדיקת הריון לפני האיחור במחזור?

כאן נענה לך על כל סימני השאלה הללו.

בדיקת הריון ביתית זוהי הבדיקה הראשונית שרב הנשים עושות לגילוי הריון (או אי-הריון), לפני שהן הולכות לבדיקה אצל רופא נשים.
ישנם מקרים בהם המחזור החודשי מאחר ואז יש חשש שאולי…
ואלו מאתנו שרוצות להכנס להריון, רק מחכות לרגע שיהיה ניתן לעשות בדיקת הריון ביתית ולראות על גבי המקלון 2 פסים שיעידו על הריון.

ככל שהימים עוברים ואנו מתקרבות למועד קבלת המחזור החודשי, הסקרנות והלחץ עולים.
למרות זאת, חשוב לא לעשות בדיקת הריון ביתית מוקדם מידי, כיוון שאז יתכן ותתקבל תשובה שגויה.  בכדי לקבל תשובה כנה מבדיקת הריון ביתית, חשוב לדעת מתי הכי מוקדם אפשר לעשות בדיקת הריון.

בדיקת הריון ביתית

 

מה בדיקת הריון בודקת?

בדיקת הריון ביתית מטרתה לגלות בשתן את הורמון ההריון – Beta HCG.
הורמון זה מופרש מהשליה כבר בתחילת ההריון.  הוא גורם לצמיחתה של השיליה, ותפקידו לדכא את המערכת החיסונית של האם בכדי למנוע את תקיפת העובר.
הורמון Beta HCG נוצר רק לאחר ההתעברות. בתחילת ההריון רמת ריכוז ההורמון הינה נמוכה, אך היא עולה ומגיעה לשיאה מהשבוע השמיני להריון ועד השבוע השניים-עשר. לקראת סוף השליש הראשון להריון רמת ההורמון מתחילה לרדת, כך שמספר ימים לאחר הלידה ההורמון כבר אינו קיים בדם של האם.

מתי ניתן לבצע בדיקת הריון ביתית?

השאלה הכי נפוצה שנשאלת היא כמה זמן אחרי הביוץ אפשר לעשות בדיקת הריון?
בדיקת הריון ביתית מזהה את קיום ההורמון רק מרמת ריכוז מסוימת, לכן אם תבצעי אותה מוקדם מידי יתכן ותקבלי תשובה שלילית שהינה שגויה.
אחרי ההפריה רמת ההורמון עולה בהדרגתיות ויש להמתין מספר ימים בכדי שיגיע לרמת ריכוז כזו שבדיקת הריון ביתית תוכל לזהות את ההורמון בשתן ולקבוע שאכן מדובר בהריון.
לפיכך, הכי מוקדם שניתן לבצע בדיקת הריון עם ערכת הריון ביתית הינה כ- 10 ימים לאחר הביוץ, כלומר כ-3 ימים לפני המועד בו את אמורה לקבל את המחזור החודשי.
למעשה, ניתן לבצע בדיקת הריון ביתית לפני המחזור (לצורך העניין, ניתן לבצע בדיקת הריון ביתית לפני האיחור במחזור).

איך תדעי מתי היה לך הביוץ האחרון?

יש הרבה שיטות לזיהוי הביוץ.  בהנחה שהביוץ החודשי כבר מאחורייך ואת מעוניינת לדעת מתי הוא היה, את יכולה ללחוץ כאן בכדי להכנס למחשבון ביוץ.

מתי עושים בדיקת הריון?

מתי לעשות בדיקת הריון ביתית? פחות מומלץ לבצע בדיקת הריון בערב כיוון שהשתן שלנו במהלך היום הוא יחסית מדולל בעקבות שתיית נוזלים. מטרתה של בדיקת הריון ביתית היא לאתר את הורמון ההריון בשתן.  המטרה שלנו היא שהבדיקה תזהה את ההורמון כמה שיותר מוקדם, ולכן רובנו נוהגות לעשות בדיקת הריון הכי מוקדם שרק אפשר.

מתי כדאי לעשות בדיקת הריון ביתית?

בכדי שהבדיקה תיתן תשובה כנה, מומלץ לעשות בדיקת הריון ביתית עם השתן הראשון של הבוקר. השתן הראשון הוא הכי פחות מדולל ולכן במידה ואת בהריון, הריכוז של הורמון ההריון יהיה יחסית גבוה בשתן הראשון, מה שיקל על בדיקת ההריון הביתית לאתר אותו.
אפשר לעשות בדיקת הריון בערב ואפילו בדיקת הריון בלילה, אבל במידה ומדובר בהיריון צעיר, ריכוז ההורמון בשתן יהיה מאוד נמוך (ועד רבה כשמדובר בשתן של ערב שהוא מדולל יותר) ולכן יתכן שבדיקת הריון ביתית תראה תשובה שלילית, למרות שלא כך הדבר.

במידה והבדיקה מראה תשובה שלילית להריון, ויש לך חשד שהתשובה שגויה, מומלץ להמתין מספר ימים ואז לעשות בדיקה חוזרת. מצב כזה יכול לקרות כשהבדיקה הראשונה מתבצעת בשלב מוקדם מידי של ההריון, בו רמת ריכוז הורמון ההריון בשתן עדיין נמוך מידי בכדי שבדיקת הריון ביתית תצליח להבחין בו.  בתחילת הריון, עם כל יום שעובר ריכוז הורמון ההריון עולה ולכן לאחר מספר ימים הבדיקה תצליח להבחין בקיום ההורמון בשתן.

לא מומלץ לבצע בדיקת הריון שבוע לפני מחזור כיוון שזה מוקדם מידי לאבחן הריון.
כמו כן, לא מומלץ לבצע בדיקת הריון יום אחרי קיום יחסים או לבצע בדיקת הריון שבוע אחרי ביוץ.

בדיקת הריון בזמן מחזור

רובנו חושבות שלעשות בדיקת הריון בזמן מחזור זה ממש מיותר, כיוון שברור שקבלת המחזור מעידה על כך שהביצית לא הופרתה ולכן הגיוני שבבדיקה נקבל תשובה שלילית להריון.
למרות זאת, אם יש לך חשד שהדימום הפעם שונה, כדאי אולי בכל זאת שתבצעי בדיקת הריון, כיוון שיתכנו מקרים בהם יהיה דימום במקביל להריון;
כ-20% מההריונות מתחילים בדימום קל הנובע מהשתרשות העובר ברחם. דימום כזה יכול להטעות ולדמות מחזור על אף שהוא נורמלי ולא מזיק להמשך ההריון.
לעומת זאת, יתכן והדימום נובע מהריון חוץ רחמי (2% מההריונות הינם הריון חוץ רחמי).

תרשים זרימה לבדיקת הריון

 

בדיקת הריון ביתית במקביל לנטילת גלולה למניעת הריון

נטילת גלולות למניעת הריון נחשבת כדרך בטוחה להימנע מהריון, אך לא תמיד כך הדבר.
ישנם מקרים בהם למרות נטילת הגלולות, קיימת סבירות גבוהה יחסית להיכנס להריון.
הגלולות מכילות את ההורמונים אסטרוגן ופרוגסטרון המונעות את הביוץ וכך מונעות הריון.
חשוב לקחת את הגלולות בצורה נכונה, בשעה קבועה מידי יום.  אם עושים שימוש נכון בגלולות היעילות שלהן היא כ- 99%.  עם שימוש לא נכון בגלולות, יעילותן יורדת.

  1. במקרה ופספסת ליטול את הגלולה בשעה הקבועה, יש ליטול אותה בטווח של 12 שעות. אם גם
    זה פספסת, השפעת הגלולה יורדת.
  2. במקרה של שלשולים או הקאות, ישנה סבירות שהגלולה תפלט מהגוף כיוון שלא הספיקה להכנס למחזור הדם.
  3. חלק מתרופות האנטיביוטיקה פוגעות ביעילות הגלולות. כמו כן, גם תרופות נגד מיגרנות, דיכאון וחרדה עלולות להוריד את יעילות הגלולות למניעת הריון.

במקרים אלו רצוי להשתמש באמצעי מניעה נוסף.
כך או כך, במידה ויש צורך לעשות בדיקת הריון ביתית, יעילות הבדיקה הביתית אינה נפגמת מנטילת גלולות למניעת הריון.

בדיקת הריון אחרי אוביטרל

אוביטרל הינה תרופה לטיפול פוריות.  זוהי זריקה של הורמון מלאכותי אשר זהה להורמון ההריון. הוא בעצם עוזר לביצית להבשיל וליצור תהליך של ביוץ, שאמור להתרחש בתוך 36 שעות מזמן הזריקה וכך בעצם אפשר לתכנן את תהליך שאיבת הביצית, או את ביצוע מועד ההזרעה בפועל.
במהלך ה-14 הימים שלאחר ההזרקה ההורמון מופרש מהגוף מהדרגתיות, עד שנעלם.

כמה זמן אחרי אוביטרל אפשר לעשות בדיקת הריון ביתית?

בדיקת הריון ביתית בודקת את הימצאות הורמון ההריון בשתן. כיוון שהאוביטרל מדמה עצמו להורמון ההריון, בדיקת הריון שתבוצע במהלך ה-14 הימים הראשונים שלאחר ההזרקה תראה כביכול תשובה חיובית להריון, גם אם אינך בהריון. לכן, בכדי לקבל תשובה כנה בבדיקת הריון ביתית לאחר אוביטרל, יש להמתין לפחות 14 יום לאחר הזרקת האוביטרל.

כמה זמן אחרי הזרעה אפשר לעשות בדיקת הריון?

הזרעה זהו תהליך בו מזריקים זרע לרחם באמצעות קטטר המוכנס דרך צוואר הרחם אל חלל הרחם.  הזרע מוזרק רק לאחר שעבר שטיפה והשבחה, וזאת על מנת להעלות את הסיכוי להפריה.
בדיקת הריון אחרי הזרעה מומלץ לעשות רק לאחר 14 יום.

כמה זמן אחרי השתרשות אפשר לעשות בדיקת הריון?

14 ימים זהו פרק הזמן שלוקח מרגע שהביצית משתרשת ברחם ועד שהיא מפרישה את הורמון ההריון (HCG) בכמות מספקת בכדי שבדיקת הריון תוכל להבחין בה.

בדיקת הריון ביתית אחרי הזרעה ובדיקת הריון ביתית אחרי החזרת עוברים

נשים העוברות הזרעה או החזרת עוברים, בהרבה מהמקרים מקבלות לפני כן זריקת אוביטרל בכדי לעודד את התרחשות הביוץ.  כיוון שהאוביטרל מדמה עצמו להורמון ההריון HCG, בדיקת הריון ביתית שתבוצע בימים שלאחר הזרקת האוביטרל עלולה לתת תשובה חיובית שגויה.  לכן, יש להמתין 14 ימים עד לביצוע בדיקת הריון בכדי לקבל תשובה אמינה.

בדיקת הריון ביתית במקרה של הריון מחוץ לרחם

כ- 2% מכלל ההריונות הינם הריונות חוץ רחמיים. הריון חוץ רחמי (או בשמו הלועזי "הריון אקטופי") הינו מצב בו הביצית והזרע המאוחדים אינם מגיעים אל הרחם אלא במקום זה משתרשים בטעות במקום אחר, ברב המקרים באחת החצוצרות.
הריון חוץ רחמי קורה בהרבה מקרים כאשר קיימת פגיעה כלשהי של אחת החצוצרות, דבר הגורם לביצית להשתרש בחצוצרה ולא להגיע לרחם.  יכולות להיות מגוון סיבות להריון חוץ רחמי, כגון:
ניתוח שבוצע בחצוצרה, עישון, שטיפות וגינליות, התקן תוך רחמי, קשירת חצוצרות, זיהום באגן, מחלות מין, דלקת אגנית ודלקת בתוספתן (אפנדיציט) שהייתה בעבר.
האם בדיקת הריון ביתית מגלה הריון חוץ רחמי?
במקרה של הריון חוץ רחמי בדיקת הריון ביתית תראה תשובה חיובית להריון, כיוון שהשליה, למרות שאינה ממוקמת ברחם, עדיין מפרישה את הורמון ההריון HCG. גם בדיקת דם תיתן תשובה חיובית להריון.  בכדי לבדוק האם ההריון הוא רחמי או חוץ רחמי יש צורך לעבור בדיקת אולטרסאונד, שתבחן היכן נמצא שק ההריון.
חשוב לציין, בהריון חוץ רחמי ישנן תופעות לוואי זהות להריון רגיל, כמו למשל בחילות בוקר, רגישות בשדיים ותכיפות במתן שתן. יחד עם זאת, ישנן תופעות נוספות שצריכות להדליק נורה אדומה כבר בשבועות הראשונים להריון (שבועות6-7) : כאבי בטן מאוד חזקים אשר לרב יופיעו רק בצד אחד של הבטן (בצד בו השתרש ההריון), כאבי גב תחתון חדים, דימום חזק ובמקרים קיצוניים אף עילפון.