מתי אפשר לעשות בדיקת הריון?

חושבת שאת בהריון?  במצב כזה, רובנו לא ימהרו ללכת לרופא הנשים אלא יעדיפו קודם לעשות בדיקת הריון בבית.
אז אחרי שקנית בדיקת הריון ביתית, עולה השאלה של מתי…בדיקת הריון

ממתי בדיקת הריון יעילה?  אחרי כמה זמן אפשר לעשות בדיקת הריון ביתית?  
האם ניתן לעשות בדיקת הריון לפני האיחור במחזור?

כאן נענה לך על כל סימני השאלה הללו.

 

בדיקת הריון ביתית בודקת את המצאות הורמון beta-HCG בשתן.  מדובר בהורמון המופרש מהשליה כבר בתחילת ההריון.  ככל שההריון מתקדם, רמת ההורמון עולה ומגיעה לשיאה בין השבוע השמיני לשבוע העשירי להריון.  לאחר מכן רמת ההורמון יורדת ומתייצבת.

מתי הכי מוקדם אפשר לעשות בדיקת הריון?

בדיקת הריון ביתית מזהה את קיום ההורמון רק מרמת ריכוז מסוימת, לכן אם תבצעי אותה מוקדם מידי יתכן ותקבלי תשובה שלילית שהינה שגויה.
אחרי ההפריה רמת ההורמון עולה בהדרגתיות ויש להמתין מספר ימים בכדי שיגיע לרמת ריכוז כזו שבדיקת הריון ביתית תוכל לזהות את ההורמון בשתן ולקבוע שאכן מדובר בהריון.
לפיכך, הכי מוקדם שניתן לבצע בדיקת הריון עם ערכת הריון ביתית הינה כ- 10 ימים לאחר הביוץ, כלומר כ-3 ימים לפני המועד בו את אמורה לקבל את המחזור החודשי.

האם אפשר לעשות בדיקת הריון בערב?

במידה ובחרת לעשות את הבדיקה לפני האיחור במחזור, רמת ההורמון HCG עדיין אינה גבוהה מספיק בכדי לבצע בדיקת הריון ביתית בכל שעות היממה.  לכן מומלץ לבצע את הבדיקה עם השתן הראשון של הבוקר, שם רמת ההורמון תהיה גבוהה יותר וקלה לאבחון ע"י ערכת ההריון הביתית.

האם ניתן לעשות בדיקת הריון לפני האיחור במחזור?

ניתן לבצע בדיקת הריון ביתית רק יומיים-שלושה לפני המועד בו את אמורה לקבל את המחזור החודשי. כיוון שבשלב כזה, במידה ואת בהריון, מדובר בהריון מאוד מאוד צעיר, ריכוז הורמון ה- HCG בשתן הינו עדיין נמוך.  בכדי שבדיקת ההריון הביתית תצליח בכל זאת לזהות את ההורמון בשתן (במידה ואכן קיים), יש לעשות את הבדיקה בבוקר תוך שימוש בשתן הראשון של הבוקר שבו ריכוז ההורמון הכי גבוהה ביחס לשאר היום.

בדיקת הריון בזמן מחזור

קבלת מחזור חודשי מעידה על כך שהביצית לא הופרתה.  כיוון שכך, מיותר לבצע בדיקת הריון ביתית, שהרי ברור שהתשובה תהיה שלילית.
אף על פי כן, ישנם מקרים בהם יש דימום ובדיקת הריון ביתית תעיד על הריון.
מצב כזה יכול לקרות כיוון שלעיתים השלב של השתרשות העובר ברחם מלווה בדימום, שיכול להטעות ולדמות מחזור.

בדיקת הריון ביתית במקביל לנטילת גלולה למניעת הריון

נתחיל בעובדה שבדיקת הריון ביתית אינה מושפעת מנטילת גלולות.
אם גלולות הינן אמצעי מניעה שהצלחתו עומדת על 99%, איזו סיבה יש להשתמש בבדיקת הריון??
גלולות למניעת הריון יעילות במידה ולקחת אותן בעקביות.  במידה ושכחת ליטול אותן מספר ימים ברצף, השפעתן נעלמת ואז נוצר ביוץ.  דבר דומה קורה במידה ואת משלשלת או מקיאה מספר ימים, ואז הגלולה נפלטת מהגוף עוד בטרם נכנסה למחזור הדם. שימי לב כי תרופות נגד דיכאון, חרדה ומיגרנה (ואפילו חלק מהתרופות האנטיביוטיות) מנטרלות לעיתים את השפעת הגלולות.
לדאבוננו, כפי שניתן להבין, יש מקרים בהם למרות נטילת גלולות יתכן ויתרחש ביוץ שיוביל להריון.

כמה זמן אחרי אוביטרל אפשר לעשות בדיקת הריון ביתית

אוביטרל זוהי תרופה המשמשת בטיפולי פוריות. זריקת אוביטרל זוהי זריקה המכילה הורמון מלאכותי הזהה להורמון ההריון HCG. ההורמון עוזר להבשלה של הביצית וליצירת ביוץ, כך שהביוץ מתרחש למעשה תוך 36 שעות ממתן הזריקה וכך ניתן לתכנן את מועד שאיבת הביצית, או לחילופין את מועד ההזרעה.
זריקת אוביטרל מכילה הורמון הזהה להורמון ההריון HCG. לאחר ההזרקה ההורמון נכנס למחזור הדם ולוקח לו כ-14 יום עד שהוא מופרש מהגוף.  כיוון שכך, בדיקת הריון שתבוצע במהלך ה-14 הימים הראשונים לאחר ההזרקה תצא קרוב לוודאי חיובית, גם אם לא קיים באמת הריון. לכן חשוב לבצע את בדיקת ההריון רק לאחר 14 ימים לפחות ממועד ההזרקה.

בדיקת הריון ביתית בהריון חוץ רחמי

כ- 2% מכלל ההריונות הינם הריונות חוץ רחמיים. הריון חוץ רחמי הינו מצב בו הביצית והזרע המאוחדים אינם מגיעים אל הרחם אלא במקום זה משתרשים בטעות במקום אחר, ברב המקרים באחת החצוצרות.
במקרה של הריון חוץ רחמי בדיקת הריון (גם בדיקת הריון ביתית וגם בדיקת דם) תראה כי קיים הריון, כיוון שאכן השליה מייצרת את הורמון ההריון HCG. רק בדיקת אולטרסאונד יכולה לאבחן הריון חוץ רחמי, בה ניתן לראות האם שק ההריון בתוך הרחם או מחוצה לו.
למרות שבדיקת האולטרסאונד היא הבדיקה שיכולה לאבחן הריון חוץ רחמי, ישנם גם תופעות לוואי היכולים להדליק נורה אדומה: בשבועות הראשונים (שבועות 6-7) להריון עלולים להופיע כאבי בטן וגב תחתון חדים,  דימום חזק ובמקרים קיצוניים אף עילפון.

הריון